Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Zmiana w wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2015 roku.

Ważna informacja dla płatników składek. Po kilku latach ZUS zmienia wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla różnych grup działalności (w zależności od ryzyka wypadku). Do 31 marca 2015 r. stopa procentowa tej składki wynosi 1,93%, a od 1 kwietnia 2015 r. 1,80%. Warto pamiętać, bo wielu kadrowców przyzwyczaiło się do braku zmian i może to umknąć.

w pigułce...

1. Ministerstwo Finansów planuje od 2015 roku objąć 1,5 mln obywateli projektem e-podatków, czyli elektronicznego rozliczania się z fiskusem. Zmiany odczują  przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 5 osób. Będą oni mieli obowiązek całościowego rozliczania się przez internet i tylko w ten sposób będą realizować swoje zadania jako płatnicy. Wymusza to na podatnikach konieczność posiadania certyfikowanego podpisu elektronicznego.

2. Ministerstwo Finansów szykuję się do opodatkowania szybkiego internetu.Pomysł polega na tym, by opodatkować okablowanie doprowadzane do budowli, które do tej pory opodatkowane nie było. Jednym z typów takich przewodów są kable światłowodowe. A jak wiadomo nadmierny ucisk podatkow wstrzymuje inwestycje i część samorządów zrezygnuje z planów wprowadzania szybkiego internetu na własnym terenie.

3. Twórcy w tym roku rozliczając się podatkow za 2013 rok, mogą wpaść w pułapkę. Dotychczas artysta-przedsiębiorca jako przychód firmy mógł traktować honoraria. Mógł zaliczać w koszty związane z działalnością i - jeżeli wybrał liniowy PIT - korzystać z jednej, 19 proc. stawki. Teraz zysk z tantiem i honorariów to odrębne źródło przychodów. W takiej sytuacji  twórcy mogą wpaść w 32 proc. PIT. Dotyczy to zresztą także np. trenerów czy sportowców.

4. Ministerstwo Gospodarki prowadzi w sieci (www.eu-go.gov.pl) elektroniczny Punkt Kontaktowy (ePK). Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawiera on wiele niezbędnych i przydatnych przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu wiadomości i danych.  Zwłaszcza dział : Otwieram firmę...i tu konkretne rodzaje działalności. Polecam.

5. Koniec aut z kratką. Senat przyjął ustawę. Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązywać będą nowe przepisy regulujące odliczenia VAT związane z pojazdami samochodowymi. A co po 1 kwitania? czytaj więcej TUTAJ.

6. Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawił się nowy pakiet aktualizacyjny programu Płatnik 9.01.001B. Zaleca się płatnikom jego instalacje przed złożeniem dokumentów rozliczeniowych za luty 2014 roku.

7. 1 stycznia 2015 roku wejdzie w życie ustawa, która prawdopodobnie zrewolucjonizuje nam podatnikom życie. Po pierwsze wejdą w życie nowe teriminy rozliczania się z PIT- inny dla rozliczających się elektronicznie oraz inny dla korzystających ze standardowej formy rozliczeń. ( o miesią dłuższy elektroniczny niż dla PITów składanych w formie papierowej)

Początek roku 2014.

1. Ministerstwo Finansów udostępniło publikację dotyczącą zmian w momencie powstania obowiązku podatkowego w VAT-warto się z tym zapoznać. - Czytaj więcej.

2. Od 2014 roku zmieniają się zasady dotyczące ustalania limitu 150 000 zwolnienia z VAT- obecnie będzie to zwolnienie dla sprzedaży dokonywanej przez podatników, a nie dla samych podatników. Oznacza to, że nie wszystkie transakcję będą brane pod uwagę przy ustalaniu,czy limit zostaje już przekroczony.

 3. 

Koniec roku pełen niewiadomych

1. i okazuję się, że przedsiębiorcy, którzy będą chcieli kupić tzw auto z kratką, jeszcze przez parę miesięcy 2014 roku będą mogli odliczyć w pełni VAT. Ministerstwo Finansów spóźnia się z odpowiednimi regulacjami, które w zgodzie z regulacjami z UE, miały wprowadzić inne rozwiązania.
Salony przeżyją zapewne oblężenie, gdyż nie wiadomo jak długo potrwa taki stan "zawieszenia".
W chwili obecnej kupując samochód osobowy przedsiębiorca może dokonać odliczenia do 60% VAT-u wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Nie ma także w ogóle prawa do odliczenia VAT-u z faktury zakupu paliwa do takiego auta. Odliczenie nie jest natomiast ograniczone w zakresie pozostałych kosztów związanych z eksploatacją. Można więc zmniejszyć VAT np. odliczając VAT z faktur za naprawę firmowego samochodu.

2. Od 2014 roku może pojawić się problem z rozliczeniem 100% VATu z tytułu wydatków na eksploatację samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Samo ujęcie samochodu w ewidencji środków trwałych może już nie wystarczyć. Na gruncie podatku dochodowego nic to nie zmienia, ale dla VATu w 2014 roku jest duże prawdopodobieństwo, że podatnik dodatkowo zobowiązany będzie do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu tzw.kilometrówki. Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują auto również na cele prywatne, będą mogli odliczyć 50% VAT-u zarówno od ceny zakupu samochodu, paliwa, ale i wydatków typu serwis auta. Możliwość pełnego odliczenia będzie dotyczyła tylko tych przypadków, w których auto będzie wykorzystywane wyłącznie na cele firmowe. I pojawia się problem-jak udowodnić, że samochód (pomimo ujęcia go w ewidencji środków trwałych) wykorzystywany jest tylko na potrzeby działalności gospodarczej. Stąd wielkie prawdopodobieństwo, iż przedsiębiorcy będą zmuszeni do prowadzenia "kilometrówki". Na ten moment projekt jest na etapie konsultacji społecznych.

3. Mamy zmianę w ubezpieczeniu chorobowym-Od 2014 roku podstawa ta ustalana będzie raz do roku i wynosić będzie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, a prognozowane przeciętne wynagrodzenie na rok 2014 wynosić będzie 3746 zł.


Maksymalna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe wyniesie więc:

250% * 3746 = 9 365 zł

Taka podstawa wymiaru obowiązywać będzie na każdy miesiąc 2014 roku.

Aktualności, zmiany w podatkach.

$11.      Znane są pierwsze zmiany w podatku VAT w 2014r. Zdaniem ekspertów VAT od 2014r będzie diametralnie inaczej rozliczany niż dotychczas. Czytaj więcej- Rewolucyjne zmiany w podatku VAT w 2014r.

$12.      Od października 2013r. zmieniają się wskaźniki podatkowe- przez co zmienia się także limity podatkowe dla ryczałtowców i „małych podatników”. Zmiana ta zależy od kursów ogłoszonych przez NBP 1 października.

$13.      Jest już znana podstawa do ubezpieczenia społecznego dla osób prowadzących działalność gospodarczą w przyszłym roku. Wysokość podstawy to 2247, 60. Podstawa dla osób opłacających preferencyjny ZUS to 504zł. Przy opłacaniu "normalnego" ZUSu, kwota składek społecznych wyniesie 772,06 zł, a dla preferencyjnego składki wyniosą 160,78zł. Minimalne wynagrodzenie pracownika w 2014r to 1680zł.

$14.      Masz psa? Rozlicz się z fiskusem za posiadanie czworonoga-opłata za rok za 1 psa to 119,93zł, przy czym rady gminne będą ustalać dokładną wysokość podatku. Płacenie za posiadanie przyjaciela? Absurd.

Strona 1 z 3