Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Edukacja podatnika w kosztach uzyskania przychodu.

Nie da się w dzisiejszych czas prowadzić działalności gospodarczej bez stałego czy okazjonalnego podnoszenia umiejętności i kwalifikacji. Polski system podatkowy jak i prawo również często ulega zmianom, a podatnik wciąż musi być „na bieżąco” z wszelkimi zmianami.

Zdobywanie wiedzy, doszkalanie się ma wpływ na osiągane przez podatnika przychody. Niestety wiedza jest kosztowna, a wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia stanowią dużą część budżetu firmowego.  Czy zatem podnoszenie swoich kwalifikacji, w celu zwiększenia konkurencyjności formy czy poprawie jej funkcjonowania mogą stanowić koszt dla przedsiębiorcy?

Każdy wydatek, który nie jest określony w art.23 PDOF i jest powiązany z przychodem firmy, stanowi koszt podatkowy dla przedsiębiorcy. Tak samo jest w przypadku szkoleń i kursów, na które udaje się właściciel firmy- jeśli edukacja i podnoszenie kwalifikacji ma związek nie z rozwojem osobistym, a z powiększeniem lub zachowaniem przychodu przedsiębiorstwa. Kosztem uzyskania przychodu mogą być również wydatki na studia oraz studia podyplomowe, jeśli zachowany jest warunek powiązania nauki z przychodem.

Lekarz dentysta udający się na sympozjum dotyczące implantów, fakturę za szkolenie powiąże z przychodem i zaliczy ją do KUP. Jeśli jednak udał by się na podyplomowe studia z psychologii, mógłby (lecz nie koniecznie) problem z udowodnieniem, że wydatek ten ma związek z przychodem.  Podatnik może podjąć naukę z myślą o poszerzeniu w przyszłości działalności przedsiębiorstwa o inne działy, ale w danej sytuacji nie może zaliczyć wydatków do kosztów.

Zatem kursy, szkolenia i studia podyplomowe, które związane są z profilem firmy, oraz zdobyta na nich wiedza ma związek z osiąganiem przychodu-będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. Księgowy, prowadzący swoja działalność gospodarczą, udowodni, że podjęte przez niego podyplomowe studia podatkowe, mają wpływ na osiągany przez niego przychów. Większa wiedza i kompetencja to więcej zadowolonych klientów i poleceń, a więc większy przychód.

Analogiczna sytuacja jest w przypadku nauki języków obcych. Podatnicy w dobie globalizacji, by rozwijać się i nawiązywać kontakty biznesowe, muszą znać przynajmniej jeden ogólnoświatowy język. Jednak znowu wydatek na naukę języka, należy powiązać go z przychodem.  Nasz lekarz dentysta często przyjmuje pacjentów obcokrajowców i potrzebuje doszkalającego kursu językowe z terminologii medycznej. To samo może dotyczyć księgowego, który także potrzebuje rozwinąć słownictwo np. w języku angielskim o terminy ekonomiczne.  W takich przypadkach wydatek może zostać uznany za koszt.

Jednak nieco trudniej może być udowodnić właścicielowi sklepu warzywnego zasadność zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kursu językowego, jeśli w danym jeżyku nie nawiązuje kontaktów biznesowych, nie dokonuje zakupów i brak znajomości języka obcego nie ma wpływu na osiągane przychody. Zatem podatniku, zachowaj umiar.

Są pewne kursy, których podatnik nie zaliczy do kosztów, jak przykładowo nauka jazdy samochodem czy motocyklem, pomimo, że samochód jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Ale już kursy np. na operatora wózka widłowego tak, oczywiście przy założeniu, że kurs ten jest powiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

WAŻNE! Szkolenia, kursy oraz studia związane z profilem prowadzonej działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów przychodów.

WAŻNE! Wydatki tego typu muszą być powiązane z przychodem i łatwe do udowodnienia, że służą dla celów powiększania lub zabezpieczenia przychodu firmy.

WAŻNE! Wydatek nie może znajdować się katalogu kosztów nie stanowiących uzyskania przychodu ustawy o podatku dochodowym.

WAŻNE! Koszt musi być odpowiednio udokumentowany -fakturą bądź rachunkiem.