Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

20 najczęściej popełnianych błędów w PIT-ach rocznych.

 

  1. BŁĘDNY NIP- podatnicy często w miejscy NIP wpisują nie swój NIP, a NIP pracodawcy z np.PIT-11. Błahe? a jednak często wpisujemy błędny NIP
  2. STARE FORMULARZE- gdzieś w naszych zasobach zostają stare formularze, które wzięliśmy na zapas i nawet nie sprawdzamy czy dany wzór nadal obowiązuje. Sprawdzajmy aktualność formularzy.
  3. BRAK ZAŁĄCZNIKÓW PIT/O I PIT/D-zdarza się, że część podatników korzystający z ulg, zapomina o wypełnieniu tych załączników lub nawet nie wie, że trzeba je wypełnić. To wyliczone kwoty w załącznikach wpisujemy do PIT-37 lub PIT-36.


Czytaj więcej: 20 najczęściej popełnianych błędów w PIT-ach rocznych.

Co wpisać w PIT.Problem przychodów i kosztów.

Do PITów w pierwszej kolejności wpisujemy przychody, gdyż to od nich zaczyna się wypełnianie zeznanie rocznego. Ustawa wskazuje wiele rodzajów przychodów, które są wyszczególnione w PITach i które podatnik musi fiskusowi wykazać. Mamy więc wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności gospodarczej, dochody z ren i emerytur, przychody z wynajmowanego mieszkania, zasiłki i wiele innych.


Czytaj więcej: Co wpisać w PIT.Problem przychodów i kosztów.

O co chodzi z tymi PITami.

Pierwsze pytanie jakie powinien postawić sobie podatnik, to czy ma się wogóle z czego rozliczać. Zasada jest taka, że jeśli zarabiamy, to musimy do 30 kwietnia następnego roku rozliczyć się z urzędem skarbowym. Osoby, które poprosiły pracodawcę o rozliczenie bądź osoby, które nie osiągnęły żadnych dochodów w poprzednim roku-rozliczać się z fiskusem nie muszą. Również większość emerytów i rencistów, których wyręczył za nich ZUS lub KRUS, rozliczać się nie muszą. PIT-40A za emerytów jest przesyłany jednocześnie do urzędu skarbowego, więc jeśli emeryt nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem, żadnego rocznego zeznania dodatkowego nie musi składać. Osoby, których dochody nie przekroczyły kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku, powinny złożyć PIT- choćby po to by odzyskać zapłacone zaliczki na podatek.

Kto musi sporządzić i dostarczyć do urzędu skarbowego PIT:


Czytaj więcej: O co chodzi z tymi PITami.