Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Numer rejestracyjny auta na fakturze paliwowej.

Wprowadzone zmiany w 2013 r w przepisach m.in. o podatku VAT, zniosły obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego samochodu firmowego oraz prywatnego na fakturach za paliwo. Niewątpliwie jest to spore ułatwienie dla podatników, niemniej jednak warto wiedzieć, jak udowodnić, że wydatek na zakupu paliwa stanowi koszt uzyskania przychodu.

Podatnicy prowadzący KPiR wiedzą, że z rozporządzenia usunięto zapis, mówiący o obowiązku podawania numeru samochodu na fakturze paliwowej. Sytuacja jest prosta dla przedsiębiorców, gdy posiadają firmowe  samochody np. ciężarowe tankowane ON, wówczas łatwo udowodnią, że wykazany na fakturze paliwowej olej napędowy dotyczy tychże samochodów, a w firmie nie ma już innych samochodów tankowanych olejem napędowym

Ale co w sytuacji, gdy firma posiada samochody ciężarowe i osobowe wprowadzone do ewidencji środków trwałych a tankowanych olejem napędowym, dodatkowo wykorzystuje prywatny samochód do celów służbowych tankowany benzyną oraz gazem? Jak wykazać zasadność zaliczenia do kosztów faktur paliwowych za gaz, benzynę, olej napędowy, gdy na fakturze nie musimy już wykazywać numeru rejestracyjnego? Skąd sam podatnik będzie w którymś momencie wiedział, od których faktur ma prawo odliczyć podatek VAT (samochody ciężarowe) a od których nie?

Po niezbyt długim okresie funkcjonowania tych zmian, wielu księgowych samodzielnie nanosi numer rejestracyjny by się „nie pogubić”. Wielu ekspertów akcentuję także, by nadal podawać numer auta na fakturze paliwowej -chociaż  od 2013r. na fakturze za zakup paliwa nie musi być już zamieszczany numer rejestracyjny samochodu, a brak takiego numeru nie powinien wywoływać żadnych negatywnych skutków na gruncie podatku dochodowego.

Wniosek jest zatem jeden-pomimo braku obowiązku umieszczania na fakturze za paliwo numeru rejestracyjnego -dla czytelności zapisów w ewidencjach księgowych i tzw. „spokoju ducha” lepiej jest numer podawać.

Podawanie numeru rejestracyjnego auta na fakturze paliwowej warto stosować nadal gdy:

  •  firma posiada kilka pojazdów, gdzie niektóre dają prawo do odliczenia vat od paliwa a inne nie, oznaczanie faktur numerem rejestracyjnym wydaje się być nieuniknione,
  • firma używa kilka samochodów prywatnych rozliczanych tzw. kilometrówką (tj. ewidencją przebiegu pojazdu).