Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Reklama i reprzentacja w kosztach podatkowych.

Reprezentacja a reklama-kiedy wydatki stanowią koszt dla przedsiębiorcy. 

W myśl przepisów podatkowych, podatnicy nie mogą niestety rozliczyć już wyadków związanych z reperezentacją firmy w koszty, a jedynie wydki związane z reklamą firmy.

Niesety trudno znaleźć definicję czym jest reprezentacja. Stąd często rodzą się problemy z zakwalifikowaniem danego wydatku jako koszt czy też nie. I podatnicy nie powinni się już przy tym sugerować okazałością czynności reprezentacyjnej firmy.Nie pomoga tłumaczzenia, że przyjęcie kontrahenta w restauracji tylko kawa, nie jest reprezentacją okazałą. W tym zakresie podatnik nie ma manewru-takie wydatki, konsumpcja czy napoje, nie są kosztami uzyskania przychodów.

A co z wydatkami ponoszonymi z zakupem napojów dla pracowników?Wydatki związane z BHP (np. posiłki regeneracyjne oraz napoje dla pracowników), także nie będą reprezentacją firmy, a wręcz jej obowiązkiem w stosunku do pracowników. (Przepisy BHP). Tego typu wydatki podnoszą efektywność pracy pracowników, są one również kosztem podatkowym na mocy odrębnym przepisów. Gorzej gdy posiłki są serwowane poza miejscem pracy. Wówczas posiłek taki jest kosztem, (np. spożywany w restauracji) ale bez kontahentów..

Warto wspomnieć, że podatnik powinien wykazać związek poniesionego kosztu z przychodami – gdyż spożywanie posiłków w biurze przyspieszają pracę, powodują, że pracownik nie musi tracić czasu na zewnętrzne spożywanie posiłków, to ich jedzenie na zewnątrz musi mieć inną argumentację (np. posiłki nabywane dla pracownika w delegacji).

Typowym przykładem reprezentacj są prezenty przekazywane kontrahentom. Tylko te z nich, które stanowią reklamę firmy – można uznać za koszty podatkowe.

Przykładem może być prezent z logo firmy- jako wydatek zaliczony w koszty. Tym niemniej organy podatkowe zabraniają uznawania za takie wydatki przekazywanego kontrahentom alkoholu (np. butelka wina z logo firmy). Wydatkiem reklamowym byłoby natomiast przekazanie alkoholu własnej produkcji przez winiarnię.

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt tel. 504561070, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.