Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Ewidencja podatku od nieruchomości w Książce Przychodów i Rozchodów.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, są obciążeni wieloma wydatkami. Jednym z nich jest podatek od nieruchomości-opłata gminna za wykorzystywanie mieszkania, lokalu czy placu pod działalność gospodarczą. Podatek ten jest wydatkiem pośrednio związanym z prowadzoną działalnością-a osoby prowadzące KPiR i to niezależnie czy metodą memoriałową czy kasową-koszty pośrednie rozlicza w dacie ich poniesienia (zasada ta nie dotyczy kosztów pośrednich, przekraczających rok podatkowy.)

 

Rozważmy taką sytuację-Pan Jan prowadzi sklep. 6 marca otrzymał decyzję o wysokości podatku od nieruchomości. Decyzja została wydana 27 lutego-a płatność podzielona jest na 4 raty-do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Kwota podatku za rok to 1000zł.

Rodzi się pytanie-kiedy ująć w KPiR ten podatek? I czy podstawą wpisu jest decyzja czy dowód wewnętrzny?

 

Taka sytuacja rzeczywiście rodzi problem. Podatek od nieruchomości księgujemy w kolumnie 13. KPiR w dacie wystawienia decyzji przez organ podatkowy a nie w dacie jej otrzymania. Dowodem księgowym jest sama decyzja więc nie trzeba wypełniać dowodu wewnętrznego.

Podatek wpisujemy w kolumnie 13 KPiR w pełnej wysokości, nie ma znaczenia, czy będzie on płacony jednorazowo czy w ratach.

 

Zatem podatek ten w całości będzie kosztem danego miesiąca, z datą wystawienia decyzji przez organ podatkowy. Decyzja o podatku od nieruchomości nie przekracza roku, a więc nie ma znaczenia czy KPiR jest prowadzona metodą memoriałową czy kosztową. Nie ma konieczności wystawiania również dowodu wewnętrznego.

 

Potwierdza to odpowiedź na indywidualną interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12.07.2011

„Z powyższego wynika zatem, iż u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, bez względu na metodę jej prowadzenia, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Z tego względu osoby te winny podatek od nieruchomości w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w dacie wydania decyzji określającej wymiar tego podatku. Decyzja ustalająca wysokość podatku od nieruchomości stanowi bowiem podstawę do zaksięgowania kosztu.” ILPB1/415-585/11-2/TW- interperatcja indywidualna.

 

W naszym omawianym przypadku decyzja została wystawiona 27.02.2012 na kwotę 1000zł

Zapis powinien wyglądać następująco.

 

l.p.

Data zdarzenia

Gospod.

Nr dowodu

księgowego

Opis zdarzenia gospodarczego

Pozostałe wydatki

Razem wydatki

1

2

3

6

13

14

10

27.02.2012

Decyzja o podatku od nieruchom. Z 27.02.2012

Na rok 2012

Podatek od nieruchomości

1000,00zł

1000,00zł

 

 

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.