Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Nowe zasady wystawiania faktur, a podatek dochodowy.

Nowe regulacje w zakresie podatku VAT, jakie obowiązują od 2014 roku, pozwalają podatnikom na wystawienie faktury w różnych, czasem nawet bardzo odległych terminach-niż sam fakt zaistnienia zdarzenia gospodarczego. Istocie powstania obowiązku podatkowego w VAT, na stronie mlodyksiegowy.pl, poświęcono już parę artykułów. Natomiast nowe przepisy w VAT, mogą wprowadzi małą dezorientację, jak rozlicza podatek dochodowy.

 

Faktury od 2014 roku mogą by wystawione 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru, wykonaniem usługi czy otrzymaniem całości lub części zapłaty. Przy czym fakturę będzie można wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę albo otrzymano całość lub część zapłaty.

A jak rozliczy podatek dochodowy od takich faktur?

Tu zasady pozostały bez zmian-oznacza to, że dla podatku dochodowego za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się zasadniczo dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Czyli w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

Zatem, jeśli podatnik wyda towar lub wykona usługę przykładowo w lutym, a fakturę wystawi w marcu-to przychód dla podatnika w PDOF nastąpi w lutym.

Podobnie w druga stronę, czyli podatnik wystawia fakturę sprzedażową w lutym, na zdarzenie gospodarcze, które nastąpi w marcu. Wówczas przychód nastąpi w lutym, tak jak wystawiono fakturę. Zasada ta nie dotyczy tych kontrahentów, którzy rozliczają się na podstawie umowy, wyznaczającej okresy rozliczeniowe.

czytaj również: Faktury w 2014 roku. VAT 2014-ustalanie podstawy opodatkowania.

 

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.