Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Czy można zaksięgować paragon w KPiR.

Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci poczatkujący, mają przeświadczenie, że tylko faktura jest dokumentem, który można ująć w kosztach. Wątpliwości może budzić i budzi kwestia możliwości zaksięgowania paragonu w kosztach. Ogólnie paragon nie jest dokumentem, który pozwala na ujęcie wydatków w kolumnie 13 (pozostałe wydatki) lub kolumnie 10 ( zakup towarów handlowych) w KPiR. Od tej zasady są jednak wyjątki i czasem paragon, tak jak faktura, może być dokumentem na podstawie którego podatnik może ująć zdarzenie gospodarcze w KPiR.

 

 

Przyjrzyjmy się zatem sytuacjom, w których paragon jest traktowany na równi z fakturą i wydatki poniesione, a udokumentowane paragonem, możemy „wrzucić w koszty”.

Na początek warto wspomnieć, że nowe przepisy o podatku VAT, zmieniły także sam paragon: paragon taki może spełniać funkcję faktury uproszczonej, jeśli  o ile łączna wartość sprzedaży na tym dokumencie nie przekracza 450 złotych lub 100 euro.Ponadto, by paragon mógł być wyjęty w kosztach, jako faktura uproszczona, powinien zawierać: 

$1·         data wystawienia,

$1·         NIP nabywcy,

$1·         dane identyfikacyjne sprzedawcy,

$1·         dane określające rodzaj dostarczonych towarów lub wykonanych usług,

$1·         należny VAT lub dane potrzebne do jego obliczenia.

Nowe przepisy o kasach fiskalnych narzucają właścicielom obowiązek wydania paragony nabywcy z powyższymi danymi, na jego życzenie. Taki paragon pozwala również na rozliczenie podatku VAT.

Z takim paragon podatnik może w kosztach ująć tzw. Drobne wydatki, związane z prowadzoną działalnością.

Do tego typu wydatków możemy zaliczyć:

$1Ø  wydatki związane z przejazdem autostradą- paragony za przejazd autostradą są równe fakturom. Nie trzeba ich opisywać na odwrocie – nie ma konieczności zamieszczania na nich ani numeru NIP nabywcy, ani numeru rejestracyjnego samochodu, jeśli paragon zawiera powyższe dane oraz nazwę autostrady.

$1Ø  Drobne wydatki na środki czystości i artykuły chemiczne w tym zakresie – jeśli paragon zawiera: datę i pieczątkę osoby wydającej paragon (z czytelną ilością, cenę jednostkową oraz wartością, na którą opiewa zakup) oraz dane firmy będącej nabywcą, w tym adres oraz rodzaj zakupionego towaru – zapisane ręcznie na drugiej stronie paragonu.

$1Ø  Podobna sytuacja wystąpi przy drobnych zakupach dotyczących prowadzonej działalności np. artykuły biurowe – tu paragon powinien zawierać dane jak wyżej ujęte, (wyszczególnienie zakupu, NIP oraz dane) oraz pieczątkę na odwrocie.

$1Ø  Paragon może także dokumentować podróż pociągiem lub autobusem (na ponad 50 km), odbytą związku z prowadzoną działalności. Paragon może być w takich sytuacjach jednocześnie biletem-możemy ująć go w kosztach pod pewnymi warunkami.

Paragon musi mieć dane o:

$1·         nazwie sprzedawcy i numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany dla podatku,

$1·         numer i datę wystawienia biletu,

$1·         informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,

$1·         kwotę należności wraz z podatkiem,

$1·         kwotę podatku.

Zatem dokonując niewielkich zakupów czy udając się w podróż podatnicy nie powinni „bać się” paragonów i za każdym razem bezwzględnie domagać się paragonu. Pamiętać jednak należy, iż nie każdy wydatek można w ten sposób ująć w kosztach i trzeba zachować zdrowy rozsądek.

 

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

 

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

 

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt tel. 504561070, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.