Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Ewidencja faktury VAT marża w KPiR.

Podatnicy prowadzący KPiR i będący również Vatowcami czasami spotykają się z fakturami VAT marża. SA to specyficzne faktury i często rodzi się problem z właściwym zaksięgowaniem takich faktur w książce przychodów i rozchodów oraz z właściwym ujęciem ich w ewidencji VAT. Rozważmy teraz taki przypadek, gdy przedsiębiorąca kupuje, dajmy na to na aukcyjnym portalu, używany telefon komórkowy, na potrzeby prowadzonej przez niego działalności.

Załóżmy że telefon kosztował 250 zł. I otrzymał na ten zakup FV VAT marża. Na fakturze są dane sprzedawcy, nabywcy, ilość towaru-1 szt.- używany tel. Komórkowy, cena brutto 250zł, wartość z VAT-250zł. Jak prawidłowo ująć ten zakup w KPiR oraz w rejestrze VAT?

 

Odpowiedź zacznijmy od uzasadnienia czym jest procedura rozliczania opodatkowania VAT marży. Z takiej procedury korzystają tylko określone podmioty-a mianowicie te podmioty, które świadczą usługi turystyczne oraz dokonują dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich. W naszym rozważaniu przyjęliśmy zakup towaru używanego- czyli telefonu komórkowego.

Dokument, który potwierdza zakup jest faktura VAT marża, a powinna ona zawierać następujące informacje:

  • Określenie sprzedającego oraz nabywcy, wraz z nr NIP
  • Kolejny nr faktury, datę wystawienia i datę sprzedaży
  • Rodzaj towaru/usługi, miarę ilość lub zakres wykonanej usługi.
  • Kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

W naszym przykładzie, faktura VAT marża zawiera powyższe informacje, a zatem jest prawidłowa.

W takim przypadku podatnik powinien zakup telefonu w kwocie brutto ująć w kolumnie 13 (pozostałe wydatki). Jeśli byłby to towar handlowy, analogicznie w kwocie brutto wydatek byłby ujęty w kolumnie 10 (zakup towarów handlowych).

 

Ważne by zapamiętać, że sprzedawca wystawiając fakturę VAT marża nie wyszczególnia na niej kwoty netto oraz podatku należnego. Taka faktura podaje kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem. Podatnik takiej faktury nie ujmuje w rejestrze VAT! Zatem fakturę VAT marża należy potraktować jako zwykły rachunek.

Przykład.

Pan Jan kupił w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej używany tel. Komórkowy dla pracownika. Otrzymał fakturę VAT marża na kwotę należności ogółem wraz z VAT -250zł. Fakturę tą zaewidencjonował w KPiR w kol. 13, w kwocie brutto, nie ujął jej natomiast w rejestrze VAT-traktując tą fakturę jako „rachunek”.

 

l.p.

Data zdarzenia

Gospod.

Nr dowodu

księgowego

Opis zdarzenia gospodarczego

Pozostałe wydatki

Razem wydatki

 

1

2

3

6

13

14

9

10.08.2012

FV-VAT marża

Nr 5/2012

Zakup używanego

Telefonu kom.

 

250,00zł

 

250,00zł

 

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.