Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Koszty transportu w kpir.

Z pozoru banalna rzecz-jak zaewidencjonowanie kosztów transportu w książce podatkowej, może budzić nie małe wątpliwości. Chociaż KPiR daje podatnikowi „parę” kolumn do ewidencji zdarzeń gospodarczych, często przedsiębiorcy mają problem, gdzie zaksięgować wydatki z tytułu transportu. Dodatkowo, wiele zależy także od tego, czego dotyczy transport-czy zakupu towaru handlowego, zakupu środka trwałego, a może transport sprzedawanego towaru.

 

 

Wydatki związane z transportem, co do zasady są dla podatnika kosztem (chyba ze podatnik prowadzi działalność oprócz handlowej – transportową). Dla ujmowania tego typu  kosztów w KPiR służą dwie kolumny- kolumna 13 (pozostałe wydatki) oraz kolumna 11 (koszty uboczne zakupu). Jak rozróżnić, że wydatek na transport powinien zostać zaksięgowany w jednej z tych kolumn?

Kolumna 11 służy do ewidencji kosztów ubocznych związanych z zakupem towarów handlowych. Już sama nazwa sugeruje podatnikowi, że wydatek związany z transportem zamówionych towarów handlowych, zostanie wykazany w tej właśnie kolumnie. I tylko w tej sytuacji możemy wykazać kwotę transportu za zakup towaru handlowego.

W sytuacji gdy podatnik zakupi środek trwały i dostarczenie tegoż środka będzie wiązało się z kosztami transportu-wówczas wydatek ten nie zostanie wykazany w kolumnie 11, ani w kolumnie 13 – pozostałe wydatki. Kwoty wydane na zakup środków trwałych (oraz na np. przystosowanie ich do użytkowania w firmie jak i wszelkie opłaty) podwyższają wartość początkową środka trwałego, który zostanie zaliczony do kosztów, ale już poprzez odpisy amortyzacyjne. Zatem w ten sposób podatnik wykaże również koszty związane z transportem zakupionego środka trwałego.

A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca ponosi koszty transportu związane ze sprzedażą towaru handlowego? Ten rodzaj kosztu nie jest związany z zakupem towaru, a sprzedażą, więc nie można wykazać go w kolumnie 11. Podatnik wykaże zatem koszt dostarczenia sprzedawanego towaru do klienta w kolumnie 13.

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.