Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Faktura za leasing w kpir.

Podatnicy, którzy decydują się na leasing operacyjny dość często mają problem z ewidencją tego zdarzenia w kpir. Zwłaszcza w sytuacji, gdy data wystawienia jest inna niż data sprzedaży oraz płatności. Dodatkowym problemem może być poprawny moment odliczenia podatku VAT od takiej faktury.

 

 

Co do zasady, fakturę za leasing w kolumnie 13 podatnik powinien ująć w dacie jej wystawienia. Jest to koszt pośredni i niezależnie od przyjętej metody prowadzenia kpir, wytadki tego typu podanik powinien wykazać w dacie wystawienia dokumentu księgowego ( w tym przypadku faktury).

Stąd też warto wiedzieć, że nie ma znaczenia, że data wystawienia faktury jest w innym miesiącu niż data data sprzedaży czy/oraz płatności. Dla poprawnego ujęcia momentu powstania kosztu, ważna jest data wystawienia.

W przypadku podatku VAT, sytuację należy uściślić. Przyjmujemy, że data sprzedaży na fakturze jest z 18 listopada 2013r, a data wystawienia z 3 grudnia 2013r. W kpir wartość netto została wykazana w dacie wystawienia, a zatem 3 grudnia 2013r. 

Natomiast VAT, co do zasady rozlicza się za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Przy leasingu operacyjnym, obowiązek podatkowy powstaje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. (art.19 ust 13 pkt 4 ustawy o VAT).

Zatem moment odliczenia podatku VAT z faktury za leasing operacyjny, nie jest okres którego dotyczy faktura, tylko moment otrzymania. Podatnik odlicza VATza okres rozliczeniowy, w którym otrzymał fakturę bądź też w jednym z kolejnych dwóch okresów rozliczeniowych.

 

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.