Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Księgowanie opłat pocztowych w KPiR.

Księgowanie w książce przychodów i rozchodów opłat związanych z przesyłaniem towarów za pomocą kuriera czy poczty jest dość częstym zdarzeniem gospodarczym. Nie tylko sklepom internetowym ale i stacjonarne korzystają z usług poczty czy usług kurierskich, wysyłając swój towar do kontrahenta.

 

 

Księgowanie kosztów przesyłki fakturą otrzymaną od firmy kurierskiej jest dość prostą i oczywistą czynnością-podatnik wartość z faktury ujmuje w kolumnie 13 „pozostałe wydatki”. Problemem, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, czy księgowych, może być poprawne zaewidencjonowanie opłaty pocztowej, gdy posiada wpis o przesyłce w książce nadawczej. Wówczas może powstać wątpliwość, czy sam wpis do książki nadawczej wystarczy, by ująć wydatek w kosztach, czy wystawić dodatkowo do tej czynności dowód wewnętrzny.

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w rozporządzeniu o prowadzeniu KPiR z 2003r, gdzie paragraf 13 wymienia dowody księgowe, jakie mogą być podstawą do dokonania zapisów w książce przychodów i rozchodów.  W paragrafie tym m.in. za dowody księgowe, uważa się opłaty pocztowe i bankowe.

Oznacza to, że przedsiębiorca, który prowadzi książkę nadawczą, może tylko na podstawie wpisy do tej książki dokonać ewidencji poniesionych wydatków związanych z przesyłką w kolumnie 13 kpir.

Wpis do książki nadawczej dokumentuje ilość oraz rodzaj nadanych paczek, potwierdzonych stemplem pocztowym. Zatem sam tylko wpis, bez konieczności wystawiania dowodu wewnętrznego, wystarczy, by w kolumnie 13 (pozostałe wydatki), wykazać poniesiony wydatek z tego tytułu.

 

Zapamiętaj! Prowadząc książkę nadawczą, potwierdzającą nadanie przesyłki, możesz na podstawie wpisu z książki, zaksięgować wydatek opłat pocztowych w kolumnie kosztowej książki przychodów i rozchodów.

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.