Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Ewidencja bonów wydanych pracownikom w kpir.

Pracodawcy z okazji różnych świąt decydują się na wydanie pracownikom bonów towarów. Często jednak pojawia się problem, jak taką czynność ująć prawidłowo w książce przychodów i rozchodów. Wątpliwości zwłaszcza rodzą się przy rozstrzygnięciu, czy wydane bony stanowią dla podatnika koszt , a dla pracownika czy są one przychodem.

 

 

Problem jest o tyle złożony, o ile w pierwszej kolejności podatnik musi podjąć decyzję z jakiego źródła będzie finansował bony dla pracowników oraz jakie są to bony.

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się sytuacji, gdy pracodawca decyduje się na sfinansowanie bonów towarowych z ZFŚS.

Ustawa o podatku dochodowym przewiduje zwolnienie dla niektórych świadczeń na rzecz pracownika, sfinansowanych z ZFŚS. Konkretnie art. 21 ust 1 pkt 67 mówi nam, że owszem ze zwolnienia korzystają przekazane pracownikom  świadczenia rzeczowe sfinansowane z ZFŚS ale z wyjątkiem tych bonów, talonów i innych znaków, które uprawniają do wymiany ich na konkretne towary czy usługi. Zatem w przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na wydanie pracownikom bonów towarowych, a zostaną one sfinansowane z ZFŚS, to wartość tych bonów nie będzie korzystała ze zwolnienia z mocy przywołane wcześniej przepisu.

Konsekwencją wykluczenia ze zwolnienia bonów sfinansowanych z ZFŚS będzie zaliczenie ich wartości do przychodów po stronie pracownika. W takiej sytuacji podatnik ma obowiązek wykazać wartość wydanych pracownikowi bonów w kolumnie 12 kpir (wynagrodzenia w gotówce i naturze), gdyż bony te są przychodem.

W przypadku sfinansowania bonów towarowych z funduszy ZFŚS, wartość wydanych bonów nie jest dla podatnika kosztem. Ważne by podatnicy o tym pamiętali. W takiej sytuacji nie można wartości bonów zaliczyć do kosztów, gdyż do kosztów już wcześniej zostały zaliczone odpisy na ZFŚS.

A co z podatnikami, którzy nie mają ZFŚS, bądź decydują się na wydanie bonów sfinansowanych ze środków obrotowych firmy?

W takiej sytuacji wartość bonów sfinansowanych ze środków obrotowych firmy będzie stanowiła dla podatnika koszt ujęty w kolumnie 13 (pozostałe wydatki). Nadal wartość bonów będzie stanowiła przychód pracownika, który należy opodatkować.

WAŻNE! Jeśli przedsiębiorca finansuje bony towarowe dla pracownika z ZFŚS, wartość tych bonów nie będzie kosztem, gdyż do kosztów zaliczono już odpisy na ZFŚS. Jeśli bony zostaną sfinansowane ze środków obrotowych firmy, to wartość ich będzie stanowiła koszt. W obu przypadkach wydane bony stanowią przychód pracownika, który należy opodatkować.

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt tel. 504561070, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.