Mlody Ksiegowy
Edukadr szkolenia

Kiedy zaksięgować w książce przychodów i rozchodów duplikat faktury.

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą, często zdarza się otrzymywać duplikaty faktur, gdy oryginały z różnych powodów nie dotarły do podatnika, bądź też uległy zniszczeniu. Duplikaty mogą dotyczyć zarówno zakupu towarów, jak i pozostałych wydatków księgowanych w kolumnę 13 kpir. Wówczas podatnik ma prawo wystąpić do wystawcy faktury o duplikat. Data wystawienia duplikatu różni się od daty oryginalnej faktury i często przedsiębiorcy, czy też początkujący księgowi mają problem z jaką datą ująć otrzymany duplikat.

Część podatników popełnia błąd, księgując duplikat w dacie jego wystawienia. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tej sytuacji obowiązują inne zasady, choć temat wydaje się dość oczywisty.

Co do zasady, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury. Faktura wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia. Oryginał duplikatu faktury otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Warto również pamiętać o dwóch innych zasadach:

  1. Podatnik prowadzący PKRiR metodą kasową, potrąca koszty tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały one poniesione.
  2. Dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Mając na uwadze powyższe, podatnicy powinni wiedzieć, że duplikat faktury powinien zostać zaksięgowany w podatkowej księdze w dacie, w której powinna była zostać zaksięgowana faktura pierwotna. Sam duplikat, nie dokumentuje poniesienia „nowego” kosztu, a jedynie potwierdza zaistnienie zdarzenia gospodarczego w przeszłości.

Co robić, gdy książka przychodów i rozchodów jest już zamknięta za dany rok podatkowy, a w kolejnym otrzymaliśmy duplikat zdarzenia gospodarczego z poprzedniego roku?

W tej sytuacji podatnik powinien na papierowej wersji podatkowej księgi lub na jej wydruku komputerowym dopisać do grudnia poprzedniego roku koszt wynikający z duplikatu faktury, a następnie jeszcze raz podsumować koszty grudnia i powtórnie obliczyć dochód zamknięty rok. Jeśli zeznanie roczne zostało już złożone, podatnik powinien dokonać jego korekty.

 

INDYWIDUALNE SZKOLENIE Z KPIR.

Zapraszamy na indywidualne szkolenie z Książki Przychodów i Rozchodów organizowanej przez EduKadr.pl - Profesjonalne Szkolenia- oprócz tematyki zawartej w "klasycznym" kursie, zajęcia dopasowujemy do Państwa potrzeb szkoleniowych.

cena zajęć indywidualnych do uzgodnienia. Prosimy o kontakt mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przesłanie zapytania poprzez formularz kontaktowy.